Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
„Olyan embereket mentünk meg, akik így is, úgy is meghalnának.” Boris Palmer, Tübingen zöld polgármesterének kijelentése óriási vitát váltott ki. A Zöldek tartományi elnöksége azt javasolta, hogy Palmer önként hagyja el a pártot, de a polgármester azt állítja: félreértelmezték az általa mondottakat.
Nagy hullámokat vertek Boris Palmer, Tübingen zöld polgármesterének a koronavírus megfékezése érdekében bevezetett intézkedésekkel kapcsolatos kijelentései a német sajtóban.
A polgármester a Sat1 nevű német televízió egyik reggeli műsorában azt mondta:
Palmer szerint az a szegénység, amelyet a gazdaságok világszerte tapasztalható leállása okoz, az ENSZ becslései szerint gyermekek millióinak kerülhet majd az életébe.
„Ha ránéz a halálozások számára, akkor látja, hogy a legtöbben nyolcvan év felett halnak meg – azt pedig tudjuk, hogy nyolcvan felett a legtöbben bármikor meghalhatnak” – fogalmaz Palmer.
A polgármester mondataival Wolfgang Schäuble, a Bundestag elnökének azon gondolataira reflektált, miszerint a német alkotmány nem az emberi életet, hanem az ember méltóságát helyezi az első helyre, míg a német kormány intézkedéseinek középpontjában az életvédelem szorítja második helyre a méltóságot. Boris Palmer egyébként már korábban is kritizálta a szigorú korlátozó intézkedéseket, és a rizikócsoportba tartozók szigorú karanténozásával párhuzamos gyors gazdasági újrakezdés mellett érvelt.
Halálos fenyegetéseket kapott
Palmer botrányosra sikerült mondata egy nap alatt végigsöpört a teljes német nyilvánosságon, hatalmas indulatokat váltva ki. Palmer saját bevallása szerint néhány nap leforgása alatt több ezer emailt kapott.
– ilyen és ehhez hasonló üzenetekben erőszakkal, halállal fenyegették kijelentései miatt a tübingeni polgármestert. Palmer egy Facebook-bejegyzésében azt írta: több mint száz eset miatt tett feljelentést.
Palmer: Kiragadták a mondatot a kontextusból
A botrány kirobbanása után Palmer szinte rögtön magyarázni kezdte kijelentéseit. „Természetesen egyáltalán nem azt akartam mondani, hogy ezeket az embereket nem kéne megmentenünk, vagy az ő életük kevésbé lenne értékes, mint másoké. Ez a kontextusból egyértelműen kivehető volt” – írta a kijelentés után két nappal egy véleménycikkben a Welt hasábjain.
Külön levélben fordult Tübingen polgáraihoz is, melyben az elhangzott kijelentés szövegkörnyezetét magyarázta. „A mondat háttere egy összehasonlítás volt: a leállás és egy koronavírus elleni gyógyszer hatásainak összehasonlítása. Egy gyógyszer hatékonyságát egyebek mellett abban mérik, hogy összehasonlítják a gyógyszer pozitív hatásait annak mellékhatásaival. Csaknem minden rák elleni gyógyszert aszerint minősítenek, hány hetet vagy hónapot nyer annak használata a páciensnek. A leállás pozitív hatásainak vizsgálatakor is lényeges, hogy ezeket a számításokat elvégezzük – és ehhez a tudomány már régen hozzá is látott. Tudnunk kell, hogy a jelenlegi intézkedésekkel valóban több életet mentünk-e meg, azért, hogy senkit ne veszítsünk el gondatlanságból.”
Úgy fogalmazott: „Azoknak, akikre nézve a koronavírus életveszélyes, továbbra is biztosítani kell a védelmet, de nem szabad akaratlanul ennél is több embert, az ő életéveiket egy gazdasági világválság oltárán feláldozni.”
Vitakultúra-fertőzésben szenved Németország
„Igen, ebben megvan az én részem is” – vallja be írásában Palmer. „Nem szabadott volna ezt a mondatot így elmondanom, félreérthetetlenül kellett volna fogalmaznom. De egy demokrácia, amely megértés helyett azonnal ítélkezik, amely a kijelentésnek nem a jelentését és a szándékát kutatja, hanem amelyben a gyanúsítgatás és egyes mondatok rosszindulatú hibás értelmezése a mérce, egy demokrácia, amely nem veszi a fáradtságot, hogy érvekkel szálljon be a vitába, és amely energiáját valójában arra fordítja, hogy morálisan kárhoztassa a már csak valószínűleg is eltérő véleményeket, egy ilyen demokrácia súlyos vitakultúra-fertőzésben szenved.”
Kizárás a pártból
A tübingeni polgármester már a korábbi kijelentései miatt is az egyik leginkább megosztó személyiségnek számított a Zöldek berkeiben. Palmer néhány hónapja arról beszélt: „A politikai korrektség nem a szélsőségesek béklyója, hanem az elé gördít akadályt, hogy az emberek szabadon fogalmazhassák meg egyéni véleményüket”.
és ez különösen igaz az egyetemekre.
Az újabb, ezúttal idősekkel kapcsolatos megjegyzései azonban még többeknél verték ki a biztosítékot, felerősödtek a Palmer-ellenes hangok. Száz párttag nyílt levélben követelte Palmer kizárását. Robert Habeck, a Zöldek társelnöke „hamisnak” és „szívtelennek” titulálta Palmer kijelentését, és kijelentette: elfogyott a türelme.
A Zöldek tartományi elnöksége május 8-án vitatta meg a Palmer-ügyet. A Baden-Württemberget vezető zöld miniszterelnök, Winfried Kretschmann korábban elítélte Palmer kijelentését, de amellett érvelt, hogy Tübingen polgármesterének a pártban a helye. Az elnökség online ülésén azonban a miniszterelnök csak megfigyelőként vehetett részt, szavazati jog nélkül. Bár a vitán Kretschmann már nem érvelt a kizárás ellen, feltehetőleg finomabb megoldást szeretett volna a kérdésben. A Zöldek tartományi elnöksége viszont kemény döntést hozott:
Ennél szigorúbban gyakorlatilag nem járhattak volna el: egy valódi kizárási folyamat a német párt túldemokratizált működése miatt évekig is elhúzódhat.
Palmer a döntés kapcsán úgy fogalmazott: „Teljesen meglepett, és még mindig meg vagyok döbbenve. Nehéz megbirkóznom azzal a ténnyel, hogy a párt elhagyását javasolják”. A polgármester azonban az elnökség tanácsa ellenére sem akarja elhagyni pártját. „Meggyőződéses környezetvédő vagyok!” – nyilatkozta a Welt am Sonntagnak. Úgy véli, az elnökség döntését hamis feltevések és félreértelmezések alapján hozta meg, ezért szükség van a vita folytatására.
Boris Palmerről szóló portrécikkünket itt olvashatják.